اخبار سنگ

مرمر کردستان ثبت جهانی شد

مرمر کردستان

اقتصاد ایران: سنندج – معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: سنگ مرمر کردستان در سازمان جهانی مالکیت فکری موسوم به WIPO ثبت و در جمع محصولات استراتژیک صادراتی جهان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان، مهدی مرادی اظهارداشت: سال گذشته پرونده پنج محصول استراتژیک صادراتی ایران شامل خاویار ایران، سنگ مرمر کردستان، گچ سمنان، پسته دامغان و پسته رفسنجان به سازمان جهانی مالکیت فکری برای ثبت جهانی ارسال شد که سنگ مرمر کردستان به ثبت جهانی رسیده و دریچه تازه ‌ای از امید برای رونق فراوری مرمر در کردستان گشوده شده است.

وی افزود: با این اقدام می ‌توان علاوه بر معرفی پتانسیل معادن سنگ تزئینی کردستان، در جذب سرمایه گذاران خارجی برای راه اندازی و ایجاد کارخانه و واحدهای تولیدی راحت ‌تر عمل کرد.

معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه فرآوری سنگ از چند سال گذشته در اولویت برنامه ‌های این سازمان بود، یکی از این رویکردها را راه اندازی کارگاه‌ های کوچک مصنوعات سنگی اعلام کرد.

مرادی با بیان اینکه دو هزار تن لاشه سنگ برای این کارگاه ‌ها از مجتمع معادن کوثر گرفته ایم، ادامه داد: هم اکنون ۱۰ پروانه بهره برداری معدن سنگ مرمر در کردستان صادر شده است و در این معادن سالیانه حدود ۲۶ هزار تن مرمر استخراج می ‌شود.

وی یادآور شد: عمده شهرستان ‌هایی که در آن معادن سنگ مرمر شناسایی شده اند، قروه، بیجار و دهگلان هستند که هم اکنون در معادن فعال این نوع سنگ حدود ۳۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به اینکه کردستان ۶۲۰ میلیون تن ذخیره معدنی دارد، بیان کرد: ذخایر معدنی در کردستان در قالب ۱۸ نوع ماده معدنی است که به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می ‌شوند.

مرادی گفت: هم اکنون در کردستان ۴۰۱ پروانه بهره برداری در زمینه مواد معدنی وجود دارد که از این تعداد ۱۴۲ واحد فعال، ۹ واحد در دست تجهیز و مابقی راکد هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محسن خداوردی

گروه سنگ برادران قاسمی ، ارائه کلکسیونی بی نظیر از سنگ های مرمر ، مرمریت ، تراونیکس ، تراورتن و سنگ های لوکس وارداتی با توان تولید 3 کارخانه در اصفهان و نمایشگاه دائمی تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن