اخبار سنگ

مجسمه مرمرین ۱۷۰۰ ساله از زیر خاک سر برآورد

مجسمه مرمرین

مجسمه مرمرین ۱۷۰۰ ساله از زیر خاک سر برآورد

اقتصاد ایران: یک مجسمه ۱۷۰۰ ساله رومی در جریان حفاری‌های باستان‌شناسی در شهر کهن سولی در جنوب ترکیه از زیر خاک کشف شد.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت، این مجسمه که از سوی تیم اکتشاف‌کننده یکی از عجایب هنری توصیف شده است ظاهرا نشان‌دهنده چهره یک اشراف‌زاده رومی و یا فرمانده‌ای است که در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم میلادی در شهر کهن “سولی ” زندگی می‌کرده است.

تاکنون صدها شی‌ئ تاریخی در این شهر تاریخی و محوطه‌های باستانی آن کشف شده که از آن جمله می‌توان به مجسمه خدایان، کشف خیابان‌های ستون‌بندی شده با مجسمه‌های امپراطورها، آمفی‌ تئاتر و یک حمام رومی و همچنین بندر و پل آبگذر شهر اشاره کرد.

کارشناسان معتقدند شهر تاریخی سولی که میزبان دوره‌های تاریخی نوسنگی، هلنیستی و رومی بوده است، به زودی و با اتمام کاوش‌ها توجهاتی همتراز با محوطه اِفسوس در غرب ترکیه به سمت خود جلب خواهد کرد.

تمامی آثار کشف شده در محوطه‌های تاریخی شهر سولی ترکیه از جمله این مجسمه مرمرین با ابعاد ۸۲ در ۶۰ سانتیمتری در موزه شهر بندری مرسین نگهداری می‌شوند. بخش‌هایی از این مجسمه تاریخی دارای شکستگی‌هایی است اما در مجموع هیچ یک از این آسیب‌ها خیلی جدی نیست.

منبع
منبع :
برچسب ها
نمایش بیشتر

محسن خداوردی

گروه سنگ برادران قاسمی ، ارائه کلکسیونی بی نظیر از سنگ های مرمر ، مرمریت ، تراونیکس ، تراورتن و سنگ های لوکس وارداتی با توان تولید 3 کارخانه در اصفهان و نمایشگاه دائمی تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن