صادرات سنگمعادن

سنگ خام بلای جان کارخانجات سنگ

محمد قاسمی

فعالان اقتصادی صنعت سنگ ایران در حال حاضر با مشکلات عدیده ای دست به گریبانند هر چند که ریشه های عوامل موثر در شرایط موجود را باید در اقتصاد کلان کشور جست و جو کرد ؛ اما نمی توان به چگونگی عملکرد درون صنفی فعالان صنعت سنگ و مشکلات ناشی از آن بی توجه بود .

یکی ازمشکلات اساسی که واحدهای فرآوری با آن رو به رو هستند تهیه ماده خام معدنی است .

در دهه های گذشته که تعداد کارخانجات فرآوری کمتر بود و واحدهای محدودی جهت تهیه سنگ اسلب وجود داشتند تهیه ماده معدنی مرغوب به آسانی ممکن بود ؛ اما کم کم با افزایش تعداد کارخانجات مجهز به اره و خط اسلب ، نیاز به مواد خام مرغوب نیز افزایش یافت ولی امکان تولید سنگ خام در معادن به همان میزان افزایش نیافته بود .

از اینرو فرآوری سنگ مرغوب در واحدهای فرآوری روز به روز تنزل و روند کاهشی پیدا کرد ، به نحوی که موجب شد صادرات سنگ فرآوری شده با کیفیت و مورد پذیرش بازارهای جهانی دچار مشکل شود و سیر نزولی پیدا کند .

اما در این میان نیز تعدادی از صاحبان واحدهای فرآوری با تهیه سنگ خام مرغوب از معادن اقدام به فرآوری و صادرات آن کردند .

تجربه شخصی بنده در تهیه سنگ خام مرغوب از معادن و فرآوری و صادرات آن نشان داد که گسترش این کار می تواند موجب اشتغال زایی و سودآوری های ارزی برای کشور باشد .

اما متاسفانه صاحبان معادن ، سنگ های خام مرغوب را با قراردادهای طولانی مدت در اختیار صادرکنندگان سنگ خام و یا خریداران کشور چین قرار می دهند و چه بسا که ادامه این روند موجب شود که در آینده ای نزدیک علی رغم وجود منابع غنی و تنوع سنگ در کشور اثری از سنگ های فرآوری شده ایرانی در بازارهای جهانی وجود نداشته باشد .

در واقع رفع این مشکل نیازمند تدوین برنامه ای دراز مدت و راهبردی است تا معدن کاران و صاحبان واحدهای فرآوری  هیچکدام متضرر نشوند .

تجربه نشان داده که برنامه های کوتاه مدت و اقدامات غیرکارشناسی نه تنها باعث رفع مشکلات موجود نشده بلکه در تقابل با برنامه ریزی های صحیح بلند مدت نیز قرار داشته است .

امید است که بعد از ملاقات های حضوری و درخواست های متعدد فعالان صنعت سنگ با مسئولان محترم و ذی صلاح تدوین برنامه ای جامع در جهت حمایت از تولیدکنندگان و صادر کنندگان صنعت سنگ را در دستور کار قرار دهند .

برچسب ها
نمایش بیشتر

محسن خداوردی

گروه سنگ برادران قاسمی ، ارائه کلکسیونی بی نظیر از سنگ های مرمر ، مرمریت ، تراونیکس ، تراورتن و سنگ های لوکس وارداتی با توان تولید 3 کارخانه در اصفهان و نمایشگاه دائمی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن