دانشنامه سنگ

سنگ مرمر

سنگ مرمر

مجموعه سنگ برادران قاسمی بهترین و متنوع ترین سنگ های مرمر را با بهترین متریال فرآوری میکند برای مشاهده سنگ های اسلب مرمر می توانید “اینجا” کلیک کنید .

مقدمه

سنگ مرمر (در متون طب سنتی رخام و حجر الرخام ) از سنگ‌های دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهک بوجود آمده‌است. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است. از این سنگ به صورت گسترده‌ای برای مجسمه‌سازیی استفاده شده‌است. نمای بنای تاج محل از سنگ مرمر است ، این سنگ در بناهای زیارتی و حرم‌های امامان نیز استفاده می‌شود. از ویژگی‌های برجسته سنگ مرمر، عبور نور و می توان در مصالح ساختمانی به کار برد.

چکیده:

مرمر نوعی سنگ دگرگونی حاصل دگرگونی ناحیه ای سنگ های آهکی کلسیم و منیزیم دار است. این سنگ لایه لایه و با رنگ های متنوع، نهان بلور و نیمه شفا است. درواقع مرمرزیر رده گروه ماربل در اصطلاح علمی جای دارد. عمده کاربرد آن در نمای داخلی و مجسمه سازی است. تاکنون بیشترین ذخایر آن در استان های آذربایجان شرقی، خراسان، کرمان و کردستان گزارش شده است همچنین کشورهای ایتالیا ، ایران ، ترکیه و پاکستان دارای بیشترین ذخایر مرمر در دنیا هستند که از تنوع بسیاری نیز برخوردار می باشند.

مرمر چه نوع سنگی است؟

تعریف علمی مرمر : نوعی سنگ دگرگونی است که حاصل دگرگونی ناحیه ای سنگ های آهکی و دولومیتی رس دار است. در درجات ضعیف و متوسط، دولومیت نیز مانند کلسیت به صورت مرمر در می آید به شرطی که سیلیس در محیط وجود نداشته باشد. در اثر دگرگونی سنگ های آهکی که از کلسیت خالص تشکیل شده باشند فقط اندازه دانه ها درشت تر می شود. سنگ مرمر، چینی یا کریستال، انیکس و مرمریت طبق تعریف بالا در این گروه قرار دارند.

طبق تعریف استاندارد (ASTM C 119 – America Society of Testing Materials):

مرمر به گروهی از سنگ های آهکی که تحت تاثیر دگرگونی ناحیه ای دوباره متبلور شده اند و یا حاصل تغییر شرایط دما و فشار تراورتن ها در هنگام تبلورمی باشند اطلاق می شود

تعریف تجاری مرمر: نوعی سنگ دگرگونی که حاصل دگرگونی سنگ های آهکی می باشد و کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت می باشد. سنگی ا‌ست لایه‌لایه و نیمه‌شفاف و که از کلسیت تشکیل‌شده و نهان بلور می‌باشد.

سنگ شناسی مرمر:

حاصل دگرگونی ناحیه ای سنگ های آهکی و دولومیتی رس دار است. در درجات ضعیف و متوسط، دولومیت نیز مانند کلسیت به صورت مرمر در می آید به شرطی که سیلیس در محیط وجود نداشته باشد.

سنگ‌های آهکی دگرگون شده می‌باشند که بافت موزائیکی پیدا کرده و در رخساره آمفیبولیت متامورف شده‌اند. این دسته از سنگها دارای رنگ نیمه شفاف و یا رنگ سبز کم‌رنگ می‌باشند. رنگ سبز ناشی از وجود کانی اکتینولیت می‌باشد. علت زیبایی مرمر نه‌تنها مربوط به رنگ و طرح آن بلکه به درجه شفافیت آن نیز می‌باشد که حالت نمایشی رنگین‌کمانی زیبایی به‌ آن می‌بخشد. بعضی مرمرها، رگه دار، راه راه و برخی خالدار یا موجدار هستند. مرمری که برای ساختن مجسمه بکار میرود، دارای رنگ سفید نسبتاً خالص است.

سیپولن: مرمری است که دارای پولکهای میکاست. بعضی از سنگ شناسان به کلیه آهکهایی که دگرگونی یافته اند، سیپولن می گویند.

مرمر میلیونیتی : آهک متبلوری است که بر اثر فشارهای کوهزایی بوجود آمده است.

سنگ مرمر به خاطر زیبایی خاصی که دارد همواره در مجسمه‏سازی، کارهای ساختمانی و تزیینی مورد استفاده قرار گرفته است. هنرمندان برجسته‏ای چون «میکل آنژ» و «لئوناردو داوینچی» در بسیاری از آثار خود از سنگ مرمراستفاده کرده‏اند.

کانی شناسی مرمر :

سنگ مرمر بر اثر دگرگون شدن سنگ آهک یا دولومیت ایجاد می شود . ماربل اغلب دارای بلورهای درشت است که وجه تمایز آن با سنگ های کربناتی رسوبی است . کانی اصلی تشکیل دهنده اغلب ماربل ها کلسیت است و نیز دارای کانی هایی مانند کوارتز ، گرافیت ، هماتیت ، لیمونیت ، پیریت و غیره نیز هستند.

ماربل ها به عنوان یک گروه دامنه وسیعی از انواع رنگهای مختلف را از خود نشان می دهند. ماربل کاملا خالص دارای رنگ سفید و درخشان می باشد. رنگ خاکستری روشن تا سیاه توسط مواد کربن دار به وجود می آید . رنگ های سبز معمولا توسط کلریت یا سیلیکاتهای دیگر تولید می شوند. رنگ صورتی و قرمز به علت وجود ذرات بسیار ریز پراکنده هماتیت و یا کربنات منگنز و رنگ زرد و کرم بر اثر وجود لیمونیت است. رنگ اونیکس ها با توجه به شرایط تشکیل حتی در یک معدن متغییر است به رنگهای سفید ، سبز، قرمز، صورتی ، الوان، زرد دیده میشوند .مانند مرمر (اونیکس) قزل قایا (کردستان)، مرمر (اونیکس) معدن تخت کمند جرقویه (اصفهان)، مرمر معدن چاه زرد (سیستان و بلوچستان)، مرمر شکلاتی قره قشلاق مهاباد (آذربایجان غربی).

آنالیز فیزیکی:

-مرمر اگر حاوی مقداری کوارتز یا دیگر کانی های سیلیکاته باشند مقاومترند.
-به طور معمول دارای جذب آب کمتر از یک درصد است .
-وزن مخصوص متوسط ماربل ۷/۲ گرم بر سانتی متر مکعب میباشد .
-از مقاومت متوسطی برخوردار می باشد و تغییر شکل آن به صورت الاستیک، پلاستیک است. مقاومت فشاری مرمر بین ۱۹ تا ۱۴۰ مگاپاسکال است و مقاومت فشاری متوسط آن حدود ۱۱۰ مگاپاسکال است .

مقاومت خمشی آن بین ۱۵ تا ۶ مگاپاسکال و مقاومت کششی به طور متوسط ۴ مگاپاسکال است .
-تخلخل این سنگ نسبتا کم و بین ۳/۰ تا ۲/۱ درصد است .
-مرمر اگر خالص باشد رنگ آن سفید و درخشان است . اما به رنگهای سیاه ، سبز ، صورتی ، زرد و قرمز نیز دیده شود . وجود کربن ، کلریت ، هماتیت و لیمونیت باعث تغییر رنگ در مرمرها می شود.

مزایا و معایب مرمر:

-مقاومت این سنگ در برابر هوازدگی،گازها وبارانهای اسیدی کم است .به همین جهت این سنگ را در نمای داخلی ساختمانها به کار میبرند.

– تخلخل کم سنگ مرمر

– زیبایی و تنوع رنگ بسیار زیاد بخصوص در ایران

– سایش پذیر بودن و داشتن جلای مناسب(در مراحل پرداخت سنگ)

– مناسب جهت کار در نمای داخلی و مجسمه سازی و آثار هنری

– سنگ مرمر در خاصیتی با سنگ تراورتن مشترک است. امروز استفاده از طرح های بوک مچ (Book Match) در کف لابی، بدنه و قسمت های مهم ساختمان توسط مرمر و تراورتن بسیار رایج است و صد البته زیبا و چشم‌نواز. نقش های روی سنگ های تراورتن چنانچه موقع برش به‌صورت سر هم حفظ شود و بعد از ساب و فرآوری در جهت مشخص کنار هم قرار گیرد می‌تواند طرح های بسیار زیبا و متنوعی را که هر کدام همانند یک نقاشی بسیار هنرمندانه است، به نمایش بگذارد.

– ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﺮﻣﺮ در ﻣﻘﺎﺑﻞ رﻃﻮﺑﺖ، آﻟﻮدﮔﻲ ﻫﻮا و ﮔﺎزﻫﺎی ﺳﻮﻟﻔﻮر ﻛﻢ اﺳﺖ، ﻟﺬا ﺟﻬﺖ ﻧﻤﺎ ﺳﺎزی ﺧﺎرج ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن در ﺷﻬﺮﻫﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻫﻮای آﻟﻮده ‫ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ.

پراکندگی مرمر در ایران:

عمدتاً در نوار دگرگونه محور سنندج – سیرجان گسترش داشته و بیشترین تمرکز آنها در نیریز قروه، ازنا، الیگودرز و جنوب استان کرمان (فاریاب – ارزوئیه) در بخش های شمال باختری، میانی و جنوب خاوری این نوار دگرگونه میباشد.

شما می توانید سنگ های اسلب مرمر را با ابعاد متنوع در مجموعه سنگ برادران قاسمی بررسی و مشاهده کنید.

منابع :

۱- دکتر علی درویش زاده، (۱۳۸۲)، سنگ شناسی دگرگونی.

۲- جیمز دوایت دینا، مترجم: مهین محمدی، (۱۳۸۰)، کانی شناسی غیر سیلیکاته، انتشارات پیام نور.

۳- کاوه بسطامی، (۱۳۸۳)، راهنمای سنگ ایران، انتشارات روشان روز.

۴- سایت صنعت و معدن و تجارت

۵- chc.sbg.ac.at

۶- www.fironstone.com

۷- www.dongpeng.com

۸- Marble Institute of America, (2005), Marble Soundness Classification.

۹- ASTM C 119, (2002), Standard Terminology Relating toDimension Stone.

۱۰- ASTM C 503, (2002), Standard Terminology Relating toDimension Stone.

۱۱- ASTM C 1527, (2002), Standard Terminology Relating toDimension Stone.

منبع
youstone
برچسب ها
نمایش بیشتر

محسن خداوردی

گروه سنگ برادران قاسمی ، ارائه کلکسیونی بی نظیر از سنگ های مرمر ، مرمریت ، تراونیکس ، تراورتن و سنگ های لوکس وارداتی با توان تولید 3 کارخانه در اصفهان و نمایشگاه دائمی تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن